| Yurtlarımız | Hizmet ve Olanaklar | Yurt Ücretleri | Yurtlarımıza Başvuru | Yurt Başvuru Takvimi | Yaz Döneminde Konaklama | Misafirhanede Konaklama | İlke ve Kurallar | Sıkça Sorulan Sorular | Yurt Yönetimi ile İletişim | ENGLISH |

 
Öğrencilerimize Sunulan Hizmet ve Olanaklar

ACİL DURUMLAR
Sağlık, güvenlik, yangın gibi tüm acil durumlar için müdahale ekiplerimiz 24 saat süresince görev yapmakta olup, 6666 no.lu iç hat telefon numarasından sürekli ulaşılabilmektedir.
ALIŞVERİŞ OLANAKLARI
Üniversitemiz içerisinde ve çevresinde, öğrencilerin gereksinimlerini en uygun şekilde karşılayabilecekleri çeşitli alışveriş merkezleri bulunmaktadır.
BAKIM / ONARIM
Elektrik, elektronik, tesisat, inşaat, marangozluk gibi teknik konularda gerekebilecek her türlü müdahaleyi gecikmeksizin yapabilecek düzeydeki Bakım / Onarım ekiplerimiz sürekli görev başındadır.
BANKALAR / ATM'LER
Merkez ve Doğu Kampüslerimizde ve Bilkent Center içerisinde çeşitli bankaların şubeleri ve ATM'leri bulunmaktadır.
BİLGİSAYAR MERKEZLERİ
Üniversitemizin eğitim ve araştırmaya yönelik gereksinimlerini karşılamak amacı ile kurulmuş olan bilgisayar merkezleri, hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.
BİSİKLET
Yurtlarımız girişlerinde, özel bisiklet parkları bulunmaktadır.
ÇALIŞMA VE ÇİZİM ODALARI
Tüm yurtlarımızda çalışma odaları ve çalışma alanları, ayrıca ihtiyaç duyulan yurtlarda çizim masaları bulunmaktadır.
ÇAMAŞIR VE ÜTÜ ODALARI
Tüm Yurtlarımızda öğrencilerimizin kendi özel çamaşırlarını yıkayabilecekleri çamaşırhaneler,
( çamaşır ve kurutma makineleri ) ve ütü odaları mevcuttur.
ÇAMAŞIR YIKAMA / KURU TEMİZLEME HİZMETLERİ
69. Yurdumuzda, Çamaşır Yıkama, Kuru Temizleme ve Ütü hizmetleri veren özel bir çamaşırhane bulunmaktadır.
ELEKTRİKLİ CİHAZ KULLANIMLARI
Yurtlarımız öğrenci odalarında soba, radyatör, ocak, fırın, klima, halojen aydınlatma gibi aşırı yük çeken elektrikli cihazların kullanılmasına güvenlik nedenleri ile izin verilmemektedir.
EVCİL HAYVANLAR
Her türlü bakım ve temizliklerinin sahiplerince düzenli olarak yapılacağı, varlıkları ile çevreye ve diğer öğrencilere hiçbir şekilde rahatsızlık vermeyecekleri gibi birtakım hususların, Yurtlarda Evcil Hayvan Besleme Sözleşmesi ( WORD / PDF ) ile öğrenci tarafından taahhüt edilmesi, ve bu Sözleşme’nin Yurtlar Müdürlüğü’nce onaylanması koşulu ile, bazı evcil hayvanların ( kavanoz içerisinde balık, su kaplumbağası, hamster, vb. ) öğrenci odalarında beslenmesine izin verilebilmektedir.
GÜVENLİK
Yurtlarımızda güvenlik, görevlilerimizin kontrolünde 24 saat boyunca, bina girişlerinde bulunan elektronik kilit ve kamera sistemleri ile sağlanmaktadır.
INTERNET
Tüm odalarda 1 Gigabitlik UTP bağlantılı kablolu ve -istenildiği takdirde- kablosuz, akademik amaçlı sınırsız ağ erişimi (ücretsiz). Ayrıca, en az bir ortak çalışma odasında kablolu ve/veya kablosuz internet erişimi bulunmaktadır.
ISINMA
Yurtlarımızın tüm iç mekanları, merkezi kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır.

İÇME SUYU
Arıtılmış içme suyu, tüm yurtlarımızın mutfak alanlarında ve su sebillerinde öğrencilerimizin kullanımlarına sunulmuştur.
KONFERANS VE SEMİNERLER
Üniversitemizce yurtlarımızda kalan öğrenciler için çeşitli konularda, eğitici ve öğretici konferans ve seminerler sıklıkla düzenlenmektedir.
KUAFÖR / GÜZELLİK SALONU
77. ve 90. yurtlarımızda Bayan, 78. yurdumuzda ise Erkek Kuaförleri bulunmaktadır. Güzellik Salonu, 77. Yurdumuzda hizmet vermektedir.
KÜTÜPHANELER
Merkez ve Doğu Kampüslerimizde, zengin ve güncel kitap kolleksiyonlarına sahip kütüphanelerimiz, haftanın yedi günü öğrencilerimize hizmet vermektedir.
MİSAFİRLER
Yurtlarımızda kalmakta olan öğrencilerimiz, - yer durumumuzun müsait olması halinde - misafirlerini Günlük Misafir Ücreti mukabilinde Yurtlarımız bünyesinde bulunan misafir odalarında geçici süreler ile ağırlayabilmektedirler.
MUTFAK
Tüm Yurtlarımızda mutfaklar bulunmaktadır. Bu mutfaklarda, yemek masaları ve sandalyeleri, evyeli mutfak tezgahı ve malzeme dolaplarının yanısıra, buzdolabı, dipfriz, elektrik ocağı, mini fırın, mikrodalga fırın, tost makinesi ve su ısıtıcıları ( birçok Yurdumuzda bulaşık makineleri de bulunmaktadır ) öğrencilerimizin ortak kullanımlarına sunulmuştur. Öğrencilerimiz 24 saat süresince bu alanlarda kendi yemeklerini hazırlama olanağına sahiptir.
NÖBETÇİ MÜDÜRLÜK
Hafta içlerinde mesai saatlerinin dışında kalan zamanlarda ve hafta sonlarında, öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri tüm konularda kendilerine doğrudan yardımcı olabilmek amacı ile, Yurtlarımızda sürekli Nöbetçi Müdürlük hizmeti verilmektedir.
ODA MEFRUŞATI
Yurtlarımızda konaklayan her öğrencimize standart olarak birer yatak, çarşaf, nevresim, yastık, yastık kılıfı, battaniye ve yorgan gibi temel malzemeler verilmekte olup, bu malzemelerin temizlikleri düzenli olarak tarafımızca yapılmaktadır.
ODA MOBİLYALARI
Tüm odalarımızda her öğrenci için birer adet olmak üzere; çalışma masası, kitaplık, elbise dolabı, karyola veya ranza, ofis koltuğu, ayrıca her oda için bir mini buzdolabı ve bir telefon cihazı standart olarak bulunmaktadır. Özel odalarımızda ise, standart malzemeye ek olarak bulaşık makinesi, ankastre fırın, oturma grubu gibi farklı malzemeler de bulunabilmektedir.
ORTAK BANYO / WC'LER
Yurtlarımızın her katında öğrencilerimizin ihtiyaçlarına fazlası ile cevap verecek sayıda planlanmış bulunan ortak Banyo / WC'ler bulunmaktadır.
OTOPARK
Yurtlarımız çevrelerinde otopark alanları bulunmaktadır.
OYUN ALANLARI
Yurtlarımızda bulunan Oyun Alanlarında öğrencilerimiz, bilardo (üç top ve amerikan), langırt, satranç ve masa tenisi gibi olanaklardan yararlanabilmektedirler.
POSTA / KARGO HİZMETLERİ
Öğrencilerimize gelen her türlü mektup, paket vb. dağılımları tarafımızca günlük olarak yapılmaktadır.
SAĞLIK HİZMETLERİ
Her iki Kampüsümüzde de, hafta sonu dahil her gün 24 saat süresince; Acil Servis, 3 Ambulans ve deneyimli kadroları ile kesintisiz hizmet vermekte olan Sağlık Merkezlerimiz bulunmaktadır.
SICAK SU
Yurtlarımızda 24 saat kesintisiz sıcak su bulunmaktadır.

SİGARA
5727 sayılı kanun gereğince, Yurt binalarımız içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara ve diğer tütün mamüllerinin kullanımına izin verilmemektedir.
SPOR AKTİVİTELERİ
Merkez ve Doğu Kampüslerimizde, haftanın 7 günü öğrencilerimizin kullanımlarına açık bulunan Spor Merkezleri, Açık ve Kapalı Spor Tesisleri mevcuttur. Spor olanakları arasında, Rugby, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Fitness, Kondisyon, Squash, Masa Tenisi, Aerobik, Step, Eskrim, Tae-Kwon-Do, Wing-Tsun, Beyzbol, Softbol, Capoeira, Kriket, Bedminton, Yoga, Halk Oyunları, Futbol ( çim ve halı sahalar ), Yürüyüş, Koşu gibi branşlar bulunmakta olup; programlar dahilinde çeşitli spor kursları ve turnuvalar sürekli olarak düzenlenmektedir.TELEFON
Tüm odalarımızda dahili telefon, birçok yurt girişinde ise ankesörlü telefon bulunmaktadır. Odalardaki telefonlarımız aracılığı ile öğrencilerimize direkt olarak ulaşılabilmektedir.
TEMİZLİK
Tüm Yurtlarımızın genel temizlikleri 24 saat süresince ISO Belgeli özel temizlik şirketleri tarafından sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılmaktadır. Öğrenci odalarının rutin detaylı temizlikleri, çarşaf, yastık yüzü ve nevresim vb. yıkanması dahil, düzenli olarak tarafımızca yapılmakta olup; özel durumlarda ek hizmet verilmektedir.
TV ODALARI
Yurtlarımızdaki TV odalarında, seçilmiş yerli ve yabancı kanallardan oluşan merkezi sistem ve uydu TV yayınları bulunmaktadır. Ayrıca 78. ve 91. Yurtlarımız ortak TV odalarında, LİG TV / DİGİTÜRK yayınları tüm öğrencilerimiz tarafından seyredilebilmektedir.
TV HATLARI
15., 77. ve 78. Yurtlarımız haricindeki tüm öğrenci odalarımızda, yerli kanallardan oluşan merkezi sistem TV yayın hattı bulunmaktadır. 69. ve 70. Özel Yurtlarımız odalarında ise, yerli kanallara ilaveten, seçilmiş birçok yabancı kanal da öğrencilerimize sunulmuştur.
ULAŞIM / RİNG SEFERLERİ
Yurtlarımızın Ankara Şehir Merkezi ile bağlantısı, tarifeli özel servis araçlarımız ile düzenli olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Merkez ve Doğu Kampüsleri arasında ve Kampüs içlerinde sürekli hizmet vermekte olan Ring Servislerimiz mevcuttur. Servis araçlarımız, tüm öğrencilerimiz için ücretsizdir.
VALİZ EMANET ODALARI
Yurtlarımızda, öğrencilerimizin beraberlerinde getirebilecekleri birtakım fazla eşyalarını belirli süreler için muhafaza edebilecekleri, güvenli Valiz Emanet Odaları bulunmaktadır.

YANGIN ÖNLEMLERİ
Yangın tehlikesine karşı elektronik Algılama ve Alarm Sistemleri ile donatılmış olan Yurtlarımızın tüm ortak alanlarında ısı ve duman detektörleri bulunmaktadır. Ayrıca binalarımızda Yangın Söndürücüler ve Yangın Dolapları ile birlikte etkin Yangın Kaçış Yönlendirmeleri mevcuttur.

YİYECEK & İÇECEK OLANAKLARI
70., 75. ve 76. Yurtlarımız girişlerindeki kantinler ve Merkez / Doğu Yurt bölgelerindeki büfelere ek olarak, Üniversitemiz içerisinde ve çevresinde birbirinden farklı Yiyecek & İçecek hizmetleri sunmakta olan birçok Tabldot ve A'la-Carte Restaurant, Kafeterya, Fast Food, Pastane vb. işletmeler bulunmaktadır.
( Paket servisleri yapılmaktadır ). Ayrıca, Yurtlarımızın birçoğunda Bisküvi ve Kutulu İçecek otomatları da bulunmaktadır.

 

Not: Üniversitemiz, yukarıdaki bilgiler üzerinde önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 | Ana Menü | E-Posta | Bilkent Üniversitesi Ana Sayfası |