| Yurtlarımız | Hizmet ve Olanaklar | Yurt Ücretleri | Yurtlarımıza Başvuru | Yurt Başvuru Takvimi | Yaz Döneminde Konaklama | Misafirhanede Konaklama | İlke ve Kurallar | Sıkça Sorulan Sorular | Yurt Yönetimi ile İletişim | ENGLISH |

 

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Yurt olanakları nelerdir?

 2. Kapsamlı Burslu öğrencilerinize tanımakta olduğunuz yurt olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

 3. Yurtlara en erken hangi tarihte girebilirim?

 4. Yurtlardan en geç hangi tarihte ayrılabilirim?

 5. Yurtlara geç başvurduğum takdirde, yarıyıl ücretinin tamamını ödemek zorunda kalır mıyım?

 6. Yurt ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

 7. Dönem içerisinde yurttan ayrılırsam ödediğim ücret geri verilir mi?

 8. Yurda girerken ödediğim depozito ücretinin amacı nedir; ne zaman geri alabilirim?

 9. Yurtlara başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?

 10. Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

 11. İsteğim üzerine, kalmakta olduğum odadan, farklı kategorideki bir odaya geçebilir miyim?

 12. Güz dönemi bitiminde yurttan ne zaman ayrılmalıyım? Geç ayrıldığım takdirde herhangi bir ücret ödemem gerekir mi?

 13. Her yıl yurt kayıtlarını yenilemem için ne yapmam gerekir?

 14. Yurda kaydolduktan sonra, istediğim zaman gelmesem olur mu?

 15. Hazırlık Beklemeli öğrenci statüsüne geçmem halinde yurtlarda kalabilir miyim? Kalamadığım takdirde ödemiş olduğum yurt ücretimi iade olarak alabilir miyim?

 16. Yurtların giriş - çıkış saatleri var mı?

 17. Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

 18. Sağlık sorunum olduğunda Üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?

 19. Hastalanırsam ailemden biri yanımda kalabilir mi?

 20. Yurtlarda hayvan besleyebilir miyim?

 21. Odamda müzik dinleyebilir miyim; TV seyredebilir miyim?

 22. Yurtlarda afiş, poster, duyuru, resim v.s. asabilir miyim?

 23. Kurallara uymamanın yaptırımı nedir?

 24. Yurtlardan çıkarılırsam, sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?

 25. Yurtlara gelirken yanıma hangi eşyalarımı almam gerekir?

 26. Yanımda gelirken; yastık, yastık kılıfı, çarşaf, nevresim, battaniye gibi yatak malzemelerimi getirmem gerekiyor mu? Kendi malzemelerimi kullanabilir miyim?

 27. Oda temizliğini kendimiz mi yapmalıyız?

 28. Yurtta çamaşır yıkayabilir miyim? Ütü yapabilir miyim?

 29. Odamda alkollü içecek bulundurabilir miyim?

 30. Yurt binası içerisinde(öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara içebilir miyim?

 31. Şehir merkezine ulaşım var mı? Var ise nasıl yararlanabilirim?

 32. Kampus içerisinde ve çevresinde alış-veriş yapabileceğim yerler var mı?

Ayrıntılı bilgi için:
Öğrencilerimize Sunulan Hizmet ve Olanaklar


Başa DönYurt olanakları nelerdir?
Birbirinden farklı özelliklere sahip 26 binadan oluşan yurtlarımız, eğitim amacı ile üniversitemizi tercih eden 4,000'den fazla yerli ve yabancı öğrenciye eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sıcak ve hijyenik bir ortam sunmaktadır.

Merkez ve Doğu kampüslerimizde yer alan, özel ve standart yurtlarımızda öğrencilerimize farklı fiyat kategorilerinde tek, çift, üç ve dört kişilik odalar ve suite oda alternatifleri sunulmaktadır.

Öğrencilerimizin yurt yaşamlarını kolaylaştırmak ve rahatlarını sağlamak amacıyla odalarda karyola veya ranza, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık gibi temel mobilyalar ile birlikte mini buzdolabı telefon cihazı ve hattı, merkezi sistem TV yayını (15., 77. ve 78. yurtlar hariç) ve 1 Gigabit’lik UTP bağlantılı kablolu, akademik amaçlı sınırsız kullanımlı internet ağ erişimi standart olarak bulunmaktadır.

Yurtlarımızda mutfaklar, çamaşırhane, ütü, TV, çalışma, oyun ve ziyaretçi odaları öğrencilerimizin ortak kullanımlarına sunulmaktadır. Yurt binalarımızda ayrıca bay ve bayan kuaförleri, çamaşır yıkama / kuru temizleme ve çeşitli kafeterya işletmeleri bulunmaktadır. Merkezi sistem ile ısınan yurtlarımızda 24 saat kesintisiz sıcak su olup; ortak alanlardaki banyo ve tuvalet sayıları, öğrenci ihtiyacına fazlası ile cevap verecek şekilde planlanmıştır. Temizlik ve hijyen, yurtlarımızın titizlikle korunan özelliklerinin başında gelmektedir. Yurtların tüm kullanım alanları ISO belgeli özel temizlik şirketlerince düzenli olarak temizlenmektedir.

Yurtlar bölgelerinde park ve bahçeler, açık / kapalı spor alan ve kompleksleri, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanabileceği merkezler ve otopark alanları bulunmaktadır.

Kapsamlı Burslu öğrencilerinize tanımakta olduğunuz yurt olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?
Bilkent Üniversitesi Kapsamlı Burslu öğrencilerine yurt odalarında ücretsiz barınma hakkı tanınmaktadır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık bursu yükseltilir. Kapsamlı Burslu öğrencilerin bu konudaki tercihlerini kayıt esnasında Yurtlar Müdürlüğü’ne belirtmeleri gerekmektedir. Öğrencinin tercihi, içinde bulunulan eğitim yılının tamamı için geçerli sayılır.

Herhangi bir nedenle yurtlarda kalma konusundaki tercihlerini değiştirmek isteyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin, her bir dönem için ayrı ayrı belirlenerek Yurt Başvuru Takviminde ilan edilen tarihlere kadar Bildorm çevrimiçi Yurt Başvuru Sistemi üzerinden yurt başvurusunda bulunmaları veya mevcut yurt kayıtlarını iptal etmeleri gerekmektedir ( https://stars.bilkent.edu.tr/bildorm/login/ ).

Belirtilen tarihlerden sonra yapılacak değişiklik istekleri ancak bir sonraki eğitim döneminden itibaren uygulanacak, içinde bulunulan eğitim dönemi için geçerli olmayacaktır.

Bununla birlikte; dönem içinde Kapsamlı Burslu öğrencilerden gelebilecek "Yurtlara yerleşim istekleri", yer durumunun uygunluğuna göre karşılanabilecektir.

Bir sonraki eğitim yılında da yurtlarda kalmaya devam etmek isteyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin yurt kayıtlarının devamı, ancak 2. dönem sonunda Yurtlar Müdürlüğü'nce belirtilen süre içerisinde on-line Yurt başvurularını yapmaları halinde sağlanır. Aksi takdirde, bir sonraki eğitim yılında öğrencilerin yurtlarda kalmayacakları varsayılarak yurt kayıtları tamamen silinir.

1. dönem yurtlarda kalan ancak 2. dönem yurtta kalmak istemeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin, 2. dönem için belirlenerek Yurt Başvuru Takviminde ilan edilen yurtlardan en geç ayrılış tarihine kadar, Bildorm – çevrimiçi Yurt Başvuru Sistemi üzerinden mevcut yurt kayıtlarını iptal etmeleri gerekmektedir (https://stars.bilkent.edu.tr/bildorm/login/)

Not: Kapsamlı Burslu öğrencilerden yurtlara girişlerinde depozito ücreti alınmamaktadır.

Yurtlara en erken hangi tarihte girebilirim?
Yeni kayıt olan Tam Zamanlı Öğrenciler (Türk/Uluslararası) Üniversite ve yurt kayıtlarını tamamlamak koşulu ile Yurt Başvuru Takvimi'nde belirtilen tarihten itibaren Yurtlara giriş yapabilirler.
Devam eden Tam Zamanlı Öğrenciler (Türk/Uluslararası) yurtlara, öğrenim döneminin başlangıcından en erken 3 gün önce giriş yapabilirler.


Yurtlardan en geç hangi tarihte ayrılabilirim?

Tüm öğrencilerin (Türk/Uluslararası), öğrenim dönemi bitiminden sonra en geç 3 gün içerisinde  yurtlardan ayrılmaları gerekmektedir.

Yurtlara geç başvurduğum takdirde, yarıyıl ücretinin tamamını ödemek zorunda kalır mıyım?
Yurtlara kayıt yaptıran öğrencilerin yurtlara giriş tarihlerine göre ödeme kuralları:

a) Eğitimin başladığı tarihten birinci ay sonuna kadar yurda girenler yarıyıl yurt ücretinin tamamını, b) İkinci ay sonuna kadar yurda girenler, yarıyıl yurt ücretinin %75’ini,
c) İkinci aydan sonra yurda girenler, yarıyıl yurt ücretinin %50’sini öderler.

İkinci yarıyıl yurda girenler, yıllık yurt ücretinin yarısını öderler. İkinci yarıyıl geç girişlerde ise yarıyıl ücreti üzerinden yukarıda belirtilen işlemler yapılır. Ücreti düşük odadan ücreti yüksek odaya geçişlerde fark olarak ödenecek ücret için, (a), (b) ve (c) şıklarındaki maddeler esas alınır.

Yurt ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?
Yurt Ücretleri

Dönem içerisinde yurttan ayrılırsam ödediğim ücret geri verilir mi?
Yurtlara kaydı yapılan öğrencilerin yurttan ayrılış tarihlerine göre yurt ücretlerinin iade kuralları:
i) Akademik takvimde belirtilen derslerin başlama tarihinden ikinci hafta sonuna kadar yarıyıl yurt ücretinin %75’i,
ii) Dördüncü hafta sonuna kadar yarıyıl yurt ücretinin %50’si iade edilir. Dördüncü haftadan sonra ayrılanlara ücret iadesi yapılmaz. Yurtlardan uzaklaştırma cezası alan öğrencilere yurt ücreti iade edilmez. Ücreti yüksek odadan ücreti düşük odaya geçişte fark ücreti iadesi için, (i) ve (ii) şıklarındaki maddeler esas alınır.

Banka transferlerinde oluşabilecek tüm masraflar alıcıya ait olup, iade edilen miktardan düşülecektir.

Yurda girerken ödediğim depozito ücretinin amacı nedir; ne zaman geri alabilirim?
Yurtlarda kalan öğrenci, Yurt Yönetiminden teslim aldığı ve kullandığı bütün eşya ile malzemeden sorumludur. Öğrenci yurttan ayrılırken, teslim aldığı malzemeleri, odasında kullandığı demirbaşları ve ortak kullanıma sunulan Yurt eşyalarını hasarsız ve eksiksiz olarak teslim ettiği takdirde, Üniversitemizce muhafaza edilen bu meblağ TEFE oranında nemalandırılarak kendisine iade edilir.

2015-2016 akademik yılından itibaren, üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizden depozito ücreti alınmamaktadır. Üniversitemize 2015-2016 akademik yılından önce kayıt yaptırmış olan öğrencilerin, yurtlara girişlerinde depozito ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Yurtlara başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?
Yurtlarımıza on-line başvurunuz esnasında birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın Öğrenci ID Numarasını belirttiğiniz takdirde, olanaklarımız dahilinde size yardımcı olunmaya çalışılacaktır

Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim ?
Yurt Müdürünüze yazılı olarak müracaat ettiğiniz takdirde, mümkün olan en kısa süre içerisinde talebiniz karşılanabilecektir.

İsteğim üzerine, kalmakta olduğum odadan, farklı kategorideki bir odaya geçebilir miyim?
Yurt Müdürünüze yazılı olarak müracaat ettiğiniz takdirde, olanaklarımız dahilinde talebiniz karşılanabilecektir (kategori fiyat farkları, Yurt İlke ve Kuralları 31. ve 32. Maddeleri doğrultusunda hesaplanarak işlem görecektir).

Güz dönemi sonunda Yurttan ne zaman ayrılmam gerekir ? Geç ayrıldığım takdirde ücret ödemek zorunda kalabilir miyim ?
Güz dönemi sonunda yurttan ayrılmak isteyen öğrenciler, bir sonraki dönem için akademik takvimde belirtilen ders başlangıç tarihinden 10 gün öncesine kadar Yurt İdaresini bilgilendirerek yurt çıkış işlemlerini tamamlamakla yükümlüdür. Belirtilen tarihe kadar bu işlemi yapmayan öğrenciler Bahar Dönemi için yurtta kalmayı ve yurt ücretini ödemeyi kabul etmiş sayılırlar. Bu tarihten sonraki ayrılışlarda, Yurt İlke ve Kuralları’nın 32. Maddesine göre, kalış süresine göre ücret tahakkuk ettirilir.

Her yıl yurt kayıtlarını yenilemem için ne yapmam gerekir?
Üniversitemize kayıtlı bulunan öğrencilerimizin, bir sonraki dönem için Yurt başvurularını - Yurtlar Müdürlüğü’nce belirtilecek süre içerisinde BILDORM sistemi üzerinden on-line olarak yapmaları gerekmektedir.

Yurda kaydolduktan sonra, istediğim zaman gelmesem olur mu?
Yurtlara kaydolan öğrencilerin kayıtları, aynı dönem içerisinde özürsüz olarak 15 gün devamsızlık yapmaları halinde silinir.  

Hazırlık Beklemeli öğrenci statüsüne geçmem halinde yurtlarda kalabilir miyim? Kalamadığım takdirde ödemiş olduğum yurt ücretimi iade olarak alabilir miyim?
Hazırlık Beklemeli statüsünde olan öğrenciler yurtlarımızda kalamazlar, ancak bölüme geçmeleri halinde veya Rektörlük onayı ile yurtlarımızda kalabilirler.

Yurtta kalan öğrencilerimizin Hazırlık beklemeli statüsüne geçmelerinden dolayı yurtlardan ayrılmaları halinde, Bilkent Üniversitesi Yurtları İlke ve Kuralları 32. Maddesi doğrultusunda ücret iade işlemi yapılır.

Hazırlık Beklemeli statüye geçen öğrencilerin, bu statüye geçtikleri tarihten itibaren en geç 7 gün içerisinde Yurtlardan ayrılmış olmaları gerekir.

Hazırlık Beklemeli statüde kalan öğrencilerin Yurt başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yurt ücreti ödemelerini peşin olarak yapmış bulunan Hazırlık Beklemeli öğrencilerin ödemiş oldukları yurt ücreti kendilerine iade edilecek ve Yurtlardaki yerleri boşaltılarak başka öğrencilere tahsis edilmek üzere envantere geri alınacaktır.

Yurtların giriş - çıkış saatleri var mı?
Üniversitemizde ilk senelerini geçirmekte olan ve/veya Hazırlık sınıfına devam etmekte olan öğrenciler için Yurtlara son giriş saati, hafta içi ve Pazar günleri 00:30, Cuma, Cumartesi, Bayram ve tatil günlerinde 02:00'dir. İsteyen öğrenciler, Yurt Müdürü veya Yurtlar Nöbetçi Müdürüne yazı ile başvurarak daha uzun süreli izin alabilirler.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?
Yurtlarımızda kalmakta olan öğrencilerimizin anne, baba, kardeş veya arkadaşlarının öğrenci odalarında kalmalarına izin verilmemektedir. Yurtlarda kalmakta olan öğrencilerimiz, yer durumunun müsait olması halinde misafirlerini, Günlük Misafir Ücreti mukabilinde Yurtlarımız bünyesinde bulunan sınırlı sayıdaki misafir odalarında - en fazla 5 gece olmak üzere -ağırlayabilmektedirler.

Misafir odalarımız tüm Bilkent öğrencilerine ve yurtlarımızda kalmakta olan öğrencilerimizin 1. derece yakınlarına hizmet vermektedir.

Bazı kız ve erkek yurtlarımızın giriş katlarında bulunan Misafir odalarımızda banyo/WC bulunmamakta olup, aile (anne/baba/çocuk) konaklamaları için uygun değildir. Misafir odalarında yalnızca 18 yaş ve üzeri kişiler ağırlanabilmektedir.

Not: Yurtlarımızdaki doluluk nedeni ile misafir odalarımız geçici olarak 2018-19 Güz Dönemi sonuna kadar hizmet veremeyecektir.

Sağlık sorunum olduğunda Üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?
Merkez ve Doğu Kampüslerinde bulunan Sağlık Merkezleri, öğrenciler ve öğretim üyeleri için sağlık hizmeti sunmaktadır. Sağlık hizmetleri, mezun olmuş ve öğrenimine devam etmekte olan tüm Bilkent öğrencileri için ücretsizdir.

Sağlık Merkezlerinde, bir halk sağlığı uzmanı, beş pratisyen doktor, iki jinekolog, iki göz doktoru, bir çocuk doktoru, iki psikiyatrist, iki cilt hastalıkları uzmanı, bir ortopedi uzmanı, bir diş doktoru, bir kulak burun boğaz uzmanı ve beş hemşire ile bir yardımcı doktor tarafından yürütülen hizmetler sunulmaktadır. Merkezlerimizde, kan sayımı, idrar tahlili, kan testi ve röntgen çekimi ile ultrasonografik inceleme amaçlı bir birim gibi acil tıbbi analizler için iki adet kurum içi laboratuvar bulunmaktadır. İlaçlar, reçete ile Merkez Kampüste ve Bilkent 1, 2 ve 3 ten ( civardaki yerleşim alanı ) bulunan eczanelerden temin edilebilmektedir. Merkez ve Doğu Kampüslerinde, hafta sonları da dahil olmak üzere,7 gün 24 saat nöbetçi bir doktor ve bir hemşire bulunmaktadır. Acil durumlarda, Sağlık Merkezi doktorlarının refakatinde, hastaları Ankara’daki hastanelere ulaştırmak için 7 gün 24 saat görev yapan bir ambulans bulunmaktadır.

Hastalanırsam ailemden biri yanımda kalabilir mi?
Yurtlarımızda refakatçi kalması kurallarımıza uygun değildir. Hastalanan öğrencinin, bir sağlık kuruluşuna veya evine gitmesi önerilmektedir.

Yurtlarda hayvan besleyebilir miyim?
Her türlü bakım ve temizliklerinin sahiplerince düzenli olarak yapılacağı, varlıkları ile çevreye ve diğer öğrencilere hiçbir şekilde rahatsızlık vermeyecekleri gibi birtakım hususların, Yurtlarda Evcil Hayvan Besleme Sözleşmesi ( PDF ) ile öğrenci tarafından taahhüt edilmesi, ve bu Sözleşme’nin Yurtlar Müdürlüğü’nce onaylanması koşulu ile, bazı evcil hayvanların (kavanoz içerisinde balık, su kaplumbağası, hamster, vb.) öğrenci odalarında beslenmesine izin verilebilmektedir.

Odamda müzik dinleyebilir miyim; TV seyredebilir miyim?
Odalarda, başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinlenebilir, TV seyredilebilir.

Yurtlarda afiş, poster, duyuru, resim v.s. asabilir miyim?
Yurtlarda herhangi bir yere, Yurtlar Müdürlüğü'nün onayı alınmadan bir duyuru veya afiş asılmasına izin verilmemektedir.

Kurallara uymamanın yaptırımı nedir ?
Yurt İlke ve Kurallarına uymayan öğrenciler hakkında, Yurtlar Yönetimi ve ilgili Akademik Birimlerce işlem yapılır. ( Yurt İlke ve Kuralları )

Yurtlardan çıkarılırsam, sonraki dönemlerde yine girebilir miyim?
Yurtlardan çıkartılan veya İlke ve Kurallara aykırı davranışları görülen öğrenciler, bir daha Yurtlara alınmayabilir.

Yurtlara gelirken yanıma hangi eşyalarımı almam gerekir?
Yurtlarımıza gelirken beraberinizde pijama, bornoz, havlu, elbise askısı, oda terliği, banyo terliği gibi kişisel eşyalarınız ile birlikte, mutfaklarımızda yemek yapıp yemenize yeterli olacak miktarda mutfak malzemesi getirmeniz önerilmektedir.

Yanımda gelirken; yastık, yastık kılıfı, çarşaf, nevresim, battaniye gibi yatak malzemelerimi getirmem gerekiyor mu? Kendi malzemelerimi kullanabilir miyim?
Yurtlarımızda kalan her öğrencimize yukarıda belirtilen malzemeler Üniversitemizce temin edilmekle birlikte, kendi malzemelerinizi kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Oda temizliğini kendimiz mi yapmalıyız?
Tüm Yurtlarımız (odalar ve genel alanlar), işbirliği yapmakta olduğumuz ISO Belgeli özel temizlik şirketleri tarafından, denetimlerimiz altında, sağlık ve hijyen koşulları doğrultusunda temizlenmektedir.

Yurtta çamaşır yıkayabilir miyim? Ütü yapabilir miyim?
Tüm Yurtlarımızda öğrencilerimizin kendi özel çamaşırlarını yıkayabilecekleri çamaşırhaneler (çamaşır ve kurutma makineleri); ütü ve ütü odaları bulunmaktadır. Ayrıca, Merkez Kampus Yurtlar Bölgesinde özel bir Çamaşır Yıkama / Kuru Temizleme işletmesi mevcuttur.

Odamda alkollü içecek bulundurabilir miyim?
Yurtlarda, yurtlar bölgesinde ve kampüs içerisinde alkollü içecek bulundurulmasına ve/veya tüketilmesine izin verilmemektedir.

Yurt binası içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara içebilir miyim?
5727 sayılı kanun gereğince, Yurt binalarımız içerisinde (öğrenci odaları ve diğer tüm alanlarda) sigara ve diğer tütün mamüllerinin kullanımına izin verilmemektedir.

Şehir merkezine ulaşım var mı? Var ise nasıl yararlanabilirim?
Yurtlarımızın Ankara Şehir Merkezi ile bağlantısı, tarifeli özel servis araçlarımız ile düzenli olarak sağlanmaktadır. Ayrıca Merkez ve Doğu Kampusleri arasında; ve Kampus içlerinde sürekli hizmet vermekte olan Ring Servislerimiz mevcuttur. Servis araçlarımız, tüm öğrencilerimiz için ücretsizdir.

Kampüs içerisinde alışveriş yapabileceğim yerler var mı?
Üniversitemiz içerisinde ve çevresinde, öğrencilerin gereksinimlerini en uygun şekilde karşılayabilecekleri çeşitli alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

70. - 75. - 76. Yurtlarımız girişlerindeki kantinler ve Merkez / Doğu Yurt bölgelerindeki büfelere ek olarak, Üniversitemiz içerisinde ve çevresinde birbirinden farklı Yiyecek & İçecek hizmetleri sunmakta olan birçok Tabldot ve A'la-Carte Restaurant, Kafeterya, Fast Food, Pastane vb. işletmeleri bulunmaktadır (Paket servisleri yapılmaktadır). Ayrıca, Yurtlarımızın birçoğunda Bisküvi ve Kutulu İçecek otomatları da bulunmaktadır.

 

 | Ana Menü | E-Posta | Bilkent Üniversitesi Ana Sayfası |