Bilkent Hakkında
Akademik
Öğrenci İşleri
İdari Birimler
Kampüste Yaşam
Bilgi Teknolojileri
Bilkent Senfoni Orkestrası
Bilkent Kütüphanesi
Uluslararası Öğrenciler
Değişim Programları 
 
Rehber
A - Z Dizin
   
 
Girişler:
 Bilkent Öğrencileri
 Akademik ve İdari
 Personel
 Mezunlar
 Ziyaretçiler
   

 
 
 

2014 - 2015 AKADEMİK YILI KESİN KAYIT BİLGİLERİ


 Bilkent Üniversitesi'ne yerleşen lisans öğrencilerinin kesin kayıt işlemleri:

 1. İnternet üzerinden form doldurulması ve kesin kayıt randevusu alınması:

  11 - 22 Ağustos 2014
  Kesin kayıt randevuları,
  25 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında, sabah veya öğleden sonra saatleri için verilmektedir
  .

 2. Kesin kayıt işlemleri:

  25 Ağustos - 1 Eylül 2014
  Merkez Kampüs Spor Salonu’nda, randevu gününde ve saat aralığında yapılacaktır.

 

İnternet Üzerinden Doldurulacak Öğrenci Bilgi Formu

 • 2014 yılında kesin kayıt yaptıracak yeni lisans öğrencilerinin 11 - 22 Ağustos tarihlerinde internet üzerinden Öğrenci Bilgi Formu doldurmaları ve kesin kayıt randevusu almaları gereklidir.
 • Öğrenci Bilgi Formu sayfasına şu adresten ulaşabilirsiniz:
        http://kayit.bilkent.edu.tr/form
 • Sayfaya giriş yapmak için size hem e-posta ile hem de bu kılavuzla birlikte gönderilmiş olan kişisel şifrenizi kullanınız. (Şifreniz, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na başvururken belirttiğiniz e-posta adresine gönderilmiştir.) Şifreniz elinize ulaşmadıysa yine aynı sayfada bulunan “Şifremi Öğrenmek İstiyorum” butonunu kullanabilirsiniz.
 • Lütfen formu eksiksiz doldurunuz. Doldurduğunuz bölümleri geçici olarak kaydedip daha sonra doldurmaya devam edebilirsiniz.
 • Formu doldurmayı tamamladıktan sonra "Gönder" butonuna basınız.
 • "Gönder" butonuna bastıktan sonra kesin kayıt için randevu alınız. Kesin kayıt randevuları, 25 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında, sabah veya öğleden sonra saatleri için verilmektedir.
 • Randevu aldıktan sonra ekrana gelen doldurulmuş Öğrenci Bilgi Formu ve Kayıt Randevusu sayfasının çıktısını alınız. Bu sayfayı imzalayınız ve kesin kayıt sırasında teslim etmek üzere yanınızda getiriniz.
 • Bu formun doldurulması kayıt işleminin yalnızca bir parçasıdır. Kayıt işleminin tamamlanması için randevu gününde üniversiteye gelerek formu teslim etmeniz ve diğer işlemleri tamamlamanız gereklidir.


Kesin Kayıtlar İçin Gerekli Belgeler

 1. Lise diplomasının aslı ya da geçici mezuniyet belgesi.
 2. T.C. nüfus cüzdanının iki yüzünün fotokopisi.
 3. Askerlik çağına gelmiş (1992 yılında veya daha önce doğanlar) öğrenciler için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına” dair belge.
 4. Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf. Üniversite kimliklerinde kullanılacak fotoğraf ayrıca kayıt sırasında çekilecektir.
 5. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Öğrenci Bilgi Formu. Bu form önceden internet üzerinden doldurulacak ve öğrenci tarafından imzalanmış çıktısı kayıt sırasında teslim edilecektir.


Önemli Bilgiler

 • Öğrencilerin kayıt için şahsen başvurması gerekmektedir. Mazereti olan öğrenciler için aileleri de kayıt yaptırabilir. Posta ile kayıt yaptırılamaz.
 • Kayıt sırasında öğrencilerin fotoğrafları çekilecek ve bu fotoğraflar üniversite kimliklerinde ve diğer resmi belgelerde kullanılacaktır.
 • Halen Bilkent Üniversitesi'nin herhangi bir programında kayıtlı olan öğrenciler, 2014 yılında yerleştirildikleri programa kesin kayıt yaptırmadan önce, ayrılacakları programdan ilişiklerini kesmelidir.
 • Belirtilen tarihler arasında kesin kaydını yaptırmayan öğrenciler, herhangi bir hak iddia edemez.Eğitim Ücreti

2014 – 2015 akademik yılı için eğitim ücreti 24.080 TL’dir. Bu ücrete halen %8 olan KDV dahildir. 2014 – 2015 güz yarıyılı eğitim ücreti, kesin kayıt öncesinde veya kesin kayıt sırasında ödenebilir.

 

Tam Ücret Ödeyen Öğrenciler

%50 Burslu Öğrenciler

Yarıyıl Eğitim Ücreti

12.040 TL

6.020 TL


Eğitim ücreti aşağıda belirtilen bankalara ödenebilir:

Ödemeler, bu bankaların tüm şubelerinden, internet şubelerinden veya kayıt alanındaki gişelerinden (hafta sonu dahil tüm kayıt günlerinde) gerçekleştirilebilir.

İnternet Şubesinden ödemek için:

 • Garanti Bankası:
  "Ödemeler" menüsüne girdikten sonra sırasıyla Kurum - Üniversite - Bilkent Üniversitesi seçimlerini yapınız. "Ödeme Tipi" olarak "Eğitim Ücreti"ni seçiniz. Öğrenci numarası veya öğrenci T.C. kimlik numarasını girdikten sonra ödemeniz gereken tutar ekranda görünecektir. Ödemeyi yapıp işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Türkiye İş Bankası
  "Ödemeler" menüsüne girip "Üniversite Ücretleri"ni seçtikten sonra Bilkent Üniversitesi’ni işaretleyiniz. Öğrenci numarası veya öğrenci T.C. kimlik numarasını girdikten sonra ödemeniz gereken tutar ekranda görünecektir. Ödemeyi yapıp işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Yapı Kredi Bankası
  "Ödemeler" menüsüne girip "Üniversite Ödemesi"ni seçtikten sonra Kurum adımında Bilkent Üniversitesi’ni işaretleyiniz. Öğrenci numarası veya öğrenci T.C. kimlik numarasını girdikten sonra ödemeniz gereken tutar ekranda görünecektir. Ödemeyi yapıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

Şubelerden ödemek için:

 • Garanti Bankası
  Bilkent Üniversitesi’nin 36 olan kurum kodu ve öğrenci numarası veya öğrencinin T.C. kimlik numarası ile işlem yaptırabilirsiniz.
  Bilkent Şubesi Tel.: (312) 565 30 12 - 13
 • Türkiye İş Bankası
  Bilkent Üniversitesi’nin 15 olan kurum kodu ve öğrenci numarası veya öğrencinin T.C. kimlik numarası ile işlem yaptırabilirsiniz.
  Bilkent Şubesi Tel.: (312) 266 03 55 / 5300 - 6300
 • Yapı Kredi Bankası
  “Fatura Ödemeleri” ekranındaki “Ürün” adımından “Bilkent Üniversitesi” seçilerek öğrenci numarası veya öğrencinin T.C. kimlik numarası ile işlem yaptırabilirsiniz.
  Bilkent Şubesi Tel.: (312) 266 02 07 - 08 - 09


Ücret Artışları

Bilkent Üniversitesi, kayıtlı öğrenciler için sonraki yıllarda eğitim ücretinde yapacağı yıllık artışları, bir önceki yıla göre Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutmayı taahhüt etmektedir.


Taksitlendirme

Yarıyıl eğitim ücretleri Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası veya Yapı Kredi Bankası aracılığıyla taksitlendirilebilir. Bankaların açtığı "Kredili Mevduat Hesabı" aracılığıyla yapılan taksitlendirme işlemi ile bir yarıyıl ücreti, vade farkı olmadan 4 taksitte ödenebilmektedir. 2014 girişli öğrenciler için eğitim ücreti taksitlendirme başvurusu için son gün 27 Ağustos 2014'tür. Başvurular "Taksitlendirme İstek Formu" ile Bilkent Üniversitesi Taksitlendirme Ofisi'ne yapılmalıdır. Taksitlendirme için idari işlem gideri olarak 180 TL alınmaktadır. Bilkent Üniversitesi Taksitlendirme Ofisi, taksitlendirme başvurusunu reddetme hakkını saklı tutar. Bankaların Kredili Mevduat Hesabı başvurusunu reddetmesi durumunda taksitlendirme mümkün değildir. Taksitlendirme için her yarıyıl başında yeniden başvuru yapılmalıdır.


Sonradan Kayıt Sildiren Öğrencilerin Eğitim Ücreti İadesi

Yarıyıl ücretlerini ödeyerek kesin kayıtlarını yaptıran 2014 girişli öğrenciler, 10 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 17:00'ye kadar herhangi bir nedenle kayıt sildirdiklerinde %50 oranında ücret iadesi alabilir. Bu tarihten sonra kayıt sildiren öğrencilere ücret iadesi yapılmamaktadır. Ücret iadesi, kayıt sırasında Öğrenci Bilgi Formu’nda bildirilen hesaba yapılır.Burslar

 • Tam ve %50 burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, lisans programında azami 7 yıldır.
 • Kapsamlı Burs’tan yararlanmanın azami süresi ise İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu, 6. yıl başında Tam Burs’a dönüşür.
 • 2013-2014 ders yılında Bilkent Üniversitesi’nde kayıtlı olduğu bölüme 2014 yılında tekrar yerleşen öğrenciler Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanamaz.
 • Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık burslarının ödenmesi için Yapı Kredi Bankası Bilkent şubesinde Bilkent Üniversitesi tarafından hesap açtırılacaktır. Kapsamlı Burslu öğrenciler, hesap açma işlemlerini tamamlamak ve banka kartlarını teslim almak için
  15 Eylül 2014’ten itibaren Yapı Kredi Bankası Bilkent Şubesi’ne başvurmalıdır.
 • Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler Kapsamlı Burs’tan yararlanamaz.
 • Daha önce Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmış öğrencilerin yeniden bu üniversiteye yerleşmesi durumunda, burslu geçirdikleri önceki süre, azami burs süresinden düşülür.


Yurtlara Başvuru ve Kayıt

Yurtlara kayıt yaptıracak öğrenciler, üniversiteye kesin kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra, kayıt alanında bulunan Yurtlar Müdürlüğü görevlilerine öğrenci numaraları ile başvurabilir.

Öğrenciler oda tercihleri doğrultusunda yurt kayıt görevlileri tarafından kendilerine verilecek "Yurt Tahsis Belgesi" ve kayıt alanında bulunan bankalardan (Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası) Bilkent Üniversitesi hesabına "2014 - 2015 Güz Yarıyılı Yurt Ücreti" ve "Depozito Ücreti" adları altında ayrı ayrı yatırarak alacakları ödeme dekontları ile birlikte kendilerine tahsis edilen yurtlara giderek kayıt işlemlerini tamamlar. Kesin kayıt ve yurt kayıtlarını tamamlayan öğrenciler aynı gün yurtlara giriş yapabilir.

Yurt Ücretleri

2014 - 2015 akademik yılı kişi başı yurt ücretleri her bir yarıyıl için aşağıdaki gibidir. Bu ücretlere halen %8 olan KDV dahildir.

4 kişilik oda 1.375 TL
3 kişilik oda 2.185 TL
2 kişilik ranzalı oda 2.335 TL
2 kişilik karyolalı oda 2.875 TL
1 kişilik oda 5.050 TL


Yurtlar Müdürlüğü - www.yurt.bilkent.edu.tr
Telefon: 290 4002 / 03-05
Faks: 266 4069
E-Posta: yurt@bilkent.edu.tr


SRS Şifresi

Öğrencilerin akademik kayıtları, internet üzerinden STARS (Student Academic Information Registration System) adlı bir veritabanı yazılımı ile takip edilmektedir. Bu sistemin öğrencilere hizmet veren modülü ise SRS (Student Review System) başlığını taşımaktadır. SRS şifreniz, üniversiteye kaydolurken öğrenci kimliğinizle birlikte verilecektir. İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı giriş yeriniz ve sonucunuz, ders kayıtları için randevu saatleriniz, ders programınız ve notlarınız gibi bilgilere öğrenci numaranızı ve bu şifreyi kullanarak https://stars.bilkent.edu.tr/srs/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı

İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu (İDMYO) tarafından düzenlenen iki aşamalı İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı, hem İngilizce Hazırlık Programı’na devam edecek öğrencilerin uygun bir düzeye yerleşmelerini hem de bu programdan muaf olacak öğrencilerin belirlenmesini sağlar. Bu sınavlara gelirken öğrencilerin

 • Resimli sınav giriş belgesi (kesin kayıtta verilecektir)
 • Bilkent Üniversitesi kimliği (kesin kayıtta verilecektir)
 • T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport getirmeleri gerekmektedir.

Kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş üniversite tarafından verilecektir.

Cep telefonu, elektronik cihazlar ve çanta gibi kişisel eşyalar sınav binasına alınmayacaktır. Öğrenciler belirtilen bu eşyaları yanlarında getirmemelidir.

Öğrencilerin 1. Aşama Sınavı’na katılmaları, İngilizce Hazırlık Programı'nda doğru seviyeye yerleştirilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.


1. Aşama Sınavı

 • Giriş yerleri 1 Eylül 2014 Pazartesi günü saat 18:30’da SRS’den ilan edilecektir.
 • 1. Aşama Sınavı 2 Eylül 2014 Salı günü 10:0011:55 saatleri arasında yapılacaktır.
 • Sınava giriş belgesi kesin kayıt sırasında verilecektir.
 • Öğrencilerin 1. ve 2. Aşama (yazılı ve konuşma) Sınavları’na girebilmeleri için yanlarında sınava giriş belgelerini getirmeleri zorunludur.
 • Öğrenciler saat 09:00'dan itibaren sınavın yapılacağı binaya kimlik göstererek alınacaktır.
 • Öğrencilerin en geç saat 09:45’te sınava girecekleri odada hazır bulunmaları gerekmektedir.
 • Saat 10:40’tan sonra sınava öğrenci alınmayacaktır.
 • 1. Aşama Sınav sonuçları 2 Eylül 2014 Salı günü saat 18:00’de SRS’den ilan edilecektir.

1. Aşama Sınav Sonuçları
1. Aşama Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler 2. Aşama Sınavı’na girmeye hak kazanır. Diğer öğrenciler sınavdaki başarı düzeylerine göre İngilizce Hazırlık Programı’na alınır.
İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit 1. Aşama Sınavı sonucunda Temel (Elementary) düzeye yerleştirilmiş olan öğrenciler, 3 Eylül 2014 Çarşamba günü yapılacak ek bir düzey belirleme sınavına alınacaktır.


2. Aşama Sınavı


2. Aşama Sınavı yazılı sınav ve konuşma sınavı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

2. Aşama Yazılı Sınavı

 • 2. Aşama Yazılı Sınavı’na girecek öğrencilerin sınav giriş yerleri 2 Eylül 2014 Salı günü saat 19:30’da SRS’den ilan edilecektir.
 • 2. Aşama Yazılı Sınavı 3 Eylül 2014 Çarşamba günü 10:00-15:50 saatleri arasında yapılacaktır.
 • Öğrenciler saat 09:00'dan itibaren binaya üniversite kimliği, resimli sınav giriş belgesi ve T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport göstererek alınacaktır.
 • Öğrencilerin en geç saat 09:45’te sınava girecekleri odada hazır bulunmaları gerekmektedir. Saat 10:15'ten sonra sınava öğrenci alınmayacaktır.

2. Aşama Konuşma Sınavı

 • 2. Aşama Konuşma Sınavı 5 Eylül 2014 Cuma 09:20-16:40 ve 6 Eylül 2014 Cumartesi 15:40-19:00 tarih ve saatlerindeki randevulara göre yapılacaktır.
 • Öğrenciler, 1. Aşama Sınavı sonuçlarının ilan edildiği 2 Eylül 2014 Salı günü saat 20:00’den itibaren en geç 4 Eylül Perşembe günü saat 18:30’a kadar SRS üzerinden randevu almalıdır.
 • Öğrenciler randevu saatinden en az 10 dakika önce sınav odası önünde bulunmalıdır. Öğrenciler sınava üniversite kimliği, resimli sınav giriş belgesi ve T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport göstererek alınacaktır.
 • Sınav süresi 20 dakikadır.
 • 2. Aşama Sınav Sonuçları 7 Eylül 2014 Pazar günü SRS’den ilan edilecektir.


ÖNEMLİ NOTLAR:

 1. Sınav girişinde hem Bilkent Üniversitesi kimliği hem T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport, hem de resimli sınav giriş belgesi göstermeyen öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacaktır.
 2. 2. Aşama Sınavı'na girmeyenler veya bu sınavda başarısız olanlar, İDMYO'nun İngilizce Hazırlık Programı’na devam edecektir.
 3. Bölümlerinden herhangi bir nedenle ilişikleri kesilmiş olup üniversitenin herhangi bir eğitim programına yeniden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin İngilizce muafiyet durumları, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muafiyet koşulları çerçevesinde İDMYO tarafından değerlendirilir.

İngilizce Hazırlık Programı’ndan Dış Sınav ile Muafiyet

Dış Sınav Yoluyla İngilizce Yeterlik Esasları'nda belirlenmiş şartları yerine getiren ve istenilen düzeyde puan alan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı'ndan muaf olur ve bölümlerindeki eğitime başlar. Bu sınavlar, Bilkent Üniversitesi’nin belirlediği merkezlerde ve tarihlerde alınmış olmalıdır. Söz konusu sınavlara girecek öğrenciler, sınav tarihinden en az 21 gün önce Bilkent Üniversitesi’ne sınav kayıt belgelerini ibraz etmiş olmalıdır.

Dış Sınav Yoluyla İngilizce Yeterlik Esasları'na http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/information/idmyo_dissinav_mayis2014.html adresinden ulaşılabilir.

Bilkent Üniversitesi, CAE (Certificate in Advanced English), FCE (First Certificate in English), IELTS (International English Language Testing System), TOEFL iBT (Test of English as a Foreign Language) ve ÖSYM'nin yaptığı YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) sınavlarını kabul etmektedir.

Bu sınavlar için minimum geçme notları:

 • Cambridge English: CAE sınavından "C"
 • Cambridge English: FCE sınavından "B"
 • IELTS akademik sınavının her bölümünden 5.5 puan almış olmak koşuluyla genel ortalamadan 6.5 puan
 • TOEFL iBT (internet-based) sınavından 87 puan
 • YDS sınavından 87 puan

Bu sınavlar, sınava girildiği tarihten itibaren iki yıl geçerlidir. Belgelerin sınavı veren ilgili kurum tarafından Bilkent Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne en geç 12 Eylül 2014 saat 17:30’a kadar ulaştırılması gerekmektedir. Öğrencilerin kayıt günü elden getirdikleri dış sınav sonuçları kabul edilmemektedir.


İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı Takvimi

1. Aşama Sınavı Giriş Yerlerinin İlanı

1 Eylül 2014 Pazartesi günü saat 18:30’da SRS’den
ilan edilecektir.

1. Aşama Sınavı

2 Eylül 2014 Salı, 10:00–11:55

1. Aşama Sınav Sonuçlarının İlanı

2 Eylül 2014 Salı saat 18:00’de SRS’den ilan edilecektir.

2. Aşama Yazılı Sınavı Giriş Yerlerinin İlanı

2 Eylül 2014 Salı saat 19:30’da SRS’den ilan edilecektir.

2. Aşama Konuşma Sınavı İçin Randevu Alınması

2 Eylül 2014 Salı günü saat 20:00’den itibaren en geç
4 Eylül 2014 Perşembe günü saat 18:30’a kadar SRS üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

2. Aşama Yazılı Sınavı

3 Eylül 2014 Çarşamba (10:00–15:50)

2. Aşama Konuşma Sınavı

5-6 Eylül 2014 Cuma (09:20–16:40), Ctesi. (15:40–19:00)
Sınav süresi 20 dakikadır.

2. Aşama sınav sonuçlarının ilanı

7 Eylül 2014 Pazar günü SRS’den ilan edilecektir.


Bilkent Üniversitesi’ne Yeniden Kayıt Hakkı Kazanan Öğrenciler İçin Önemli Not

İngilizce Hazırlık Programı’nın azami süresi 2 yıldır.

İngilizce Hazırlık Programında eğitim görürken yeniden üniversite sınavıyla Bilkent Üniversitesi’ne kayıt hakkı kazanan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı’nda geçirdikleri (2 yıl) sürenin azami süreden düşülmesinden sonra kalan süre kadar ve tespit edilen seviyelerine göre İngilizce Hazırlık Programı’na kayıt yaptırarak devam edebilir.

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı’nı iki yıllık azami sürede verememiş öğrenciler, üniversiteye yeniden kayıt hakkı kazandıkları takdirde İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı’na girer. Bu sınavda veya 9. sayfada belirtilen dış sınavlardan birinde başarılı olanlar kazandıkları eğitim programına devam eder; başarısız olanlar ise Hazırlık Beklemeli statüye alınır.


Fransızca Yeterlik Sınavı

Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencileri için Fransızca Yeterlik Sınavı yapılacaktır.
Tarih: 5 Eylül 2014 Cuma, Saat 09:00
Sınav Yeri: Uygulamalı Yabancı Diller Yüksekokulu
Sınav Sonuçları: 8 Eylül 2014 Pazartesi, Saat 12:00Engelli Öğrenciler Birimi

Engelli Öğrenciler Birimi, Bilkent Üniversitesi’ndeki engelli öğrencilere öğrenim hayatları boyunca destek olmak amacıyla kurulmuştur. Öğrenci Dekanlığı çatısı altındaki bu birim, özel gereksinimleri olan öğrencilerin üniversite yaşamına uyum süreçlerine katkı sağlayacak hizmetler sunmaktadır.

Tel: 290 2371
www.engelsizkampus.bilkent.edu.trİlk Ders: 4, 5, 6 Eylül 2014 GE100 Üniversite Hayatına Giriş

GE100 Üniversite Hayatına Giriş dersi, tüm yeni öğrencilerin alması gereken 1 kredilik bir derstir. Bu dersle ilgili etkinlikler, 4, 5, 6 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Dersi oluşturan etkinliklerin tanıtıldığı kitapçık, kesin kayıtlar sırasında verilecektir.


Derslerin Başlaması

İngilizce Hazırlık Programı’nda Derslerin Başlaması
Sınıf, bina ve düzey bilgileri 9 Eylül 2014 Salı günü saat 19:00’dan itibaren SRS üzerinden ilan edilecektir.

İngilizce Hazırlık Programı’na devam edecek öğrenciler (PREP 155 bölüm öncesi düzey hariç) 10 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 09:00’da derslere başlayacaktır. PREP 155 dersine kayıtlı öğrenciler 15 Eylül 2014 Pazartesi günü saat 09:00’da derslere başlayacaktır.

İngilizce Hazırlık Programı'nda ilk dersten itibaren yoklama alınır. Öğrenciler derslerin ve uygulamaların %100'üne devam etmekle, yapılan sınavlara ve çalışmalara katılmakla yükümlüdür. Hastalık, disiplin cezası veya diğer zorunlu gerekçeler dahil, belgelenmiş veya belgelenmemiş herhangi bir nedenle derslere %90'dan daha az katılmış öğrenciler düzey bitirme sınavına alınmaz ve dersten başarısız olmuş kabul edilir.

Bölümlerde Derslerin Başlaması
İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı olarak doğrudan 1. sınıfa devam etmeye hak kazanan öğrenciler, ön yükleme sonucu kayıtlı oldukları dersleri ve ders programlarını 12 Eylül 2014 Cuma günü saat 16:30’dan itibaren SRS’den öğrenerek 15 Eylül 2014 Pazartesi günü derslerine başlayacaktır.

Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Bölümlerarası Geçiş

Öğrenciler yerleştikleri burs düzeyi ile aynı burs düzeyinde olup merkezi yerleştirme puanlarının yerleşmeye yeterli olduğu bir başka bölüme en çok bir seferliğine serbestçe geçebilir.

Merkezi yerleştirme puanına göre bölümlerarası geçiş başvurusunda bulunacak bir öğrencinin üniversite sınavına girdiği yıldaki ilgili LYS veya YGS puanının, geçmek istediği bölümün aynı yıldaki ve aynı burs düzeyindeki taban puanından daha yüksek olması gereklidir. Öğrencinin yerleştiği bölümdeki burs düzeyi geçtiği bölümde de korunur. Merkezi yerleştirme puanına göre bölümlerarası geçiş, sadece aynı burs veya ücret düzeyleri arasında mümkündür. Örneğin, tam burslu bir öğrenci, kendi puanının tam burslu taban puanından daha düşük ancak %50 burslu veya ücretli taban puanlarından daha yüksek olduğu bir bölüme geçiş yapamaz. Benzer biçimde, %50 burslu bir öğrenci, kendi puanının tam ve %50 burslu taban puanlarından daha düşük ancak ücretli taban puanından daha yüksek olduğu bir bölüme geçiş yapamaz.

Kesin Kayıt ve Sınav Takvimi

25 Ağustos - 1 Eylül 2014
Pazartesi - Pazartesi
YGS veya LYS sonuçlarına göre yerleştirilen öğrencilerin kesin kayıtları

1 Eylül 2014 Pazartesi

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit 1. Aşama Sınavı giriş yerlerinin SRS’den ilanı (18:30)

2 Eylül 2014 Salı

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit 1. Aşama Sınavı, (10:00–11:55)

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit 1. Aşama Sınavı sonuçlarının SRS’den ilanı (18:00)

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit 2. Aşama Sınavı giriş yerlerinin SRS'den ilanı (19:30)

3 Eylül 2014 Çarşamba (20:00)
4 Eylül 2014 Perşembe (18:30)
2. Aşama Konuşma Sınavı için SRS üzerinden randevu alınması

3 Eylül 2014
Çarşamba (10:00–15:50)

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı, 2. Aşama Yazılı Sınavı

5 Eylül 2014 Cuma (09:00)

Fransızca Yeterlik Sınavı

4, 5, 6 Eylül 2014
Perşembe, Cuma, Cumartesi

2014 girişli öğrenciler için GE100 Üniversite Hayatına Giriş Dersi

5-6 Eylül 2014
Cuma (09:20-16:40),
Cumartesi (15:40-19:00)

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı, 2. Aşama Konuşma Sınavı

7 Eylül 2014 Pazar

İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı, 2. Aşama sonuçlarının SRS’den ilanı

8 Eylül 2014
Pazartesi (12:00)

Fransızca Yeterlik Sınavı sonuçlarının ilanı

10 Eylül 2014
Çarşamba (09:00)

İngilizce Hazırlık Programı derslerinin başlaması
(PREP 155 bölüm öncesi düzey hariç)

15 Eylül 2014
Pazartesi (09:00)

PREP 155 dersine kayıtlı öğrencilerin derslerinin başlaması

15 Eylül 2014 Pazartesi

Bölümlerde derslerin başlaması

 

Grafik Tasarım, Güzel Sanatlar Bölümleri ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bölümlerinin Kesin Kayıtları

Yetenek sınavı ile üniversitemize yerleşen Grafik Tasarım, Güzel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro Bölümü öğrencilerinin kesin kayıtları: 26 Ağustos 13:00 - 17:00 saatleri arasında yapılacaktır. Bu öğrenciler bilgi formunu kesin kayıtlar sırasında dolduracaktır.