18.05.2007 HÜRRİYET
 

ERZURUM’UN MİNİ BİLKENT’İ BU YIL KAPILARINI AÇIYOR

Bilkent Üniversitesi’nin Erzurum, Malatya, Şanlıurfa ve Van’da kurulması planladığı eğitim bilimleri enstitüsünün ilkini bu yıl eğitime açıyor. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, her okula kuruluş masrafı olarak 48 milyon dolar harcanması planlandığını ve yılda 6 milyon dolar destek sağlanacağını söyledi. Prof. Dr. Ali Doğramacı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü adıyla kurulan kampus bünyesinde yer alan Özel Erzurum Bilkent Lisesi’nde uluslararası bakalorya ve Cambridge Üniversitesi’nin IGCSE müfredatıyla eğitim verileceğini vurguladı. Doğramacı, “48 milyon dolara mal olan bu okulun Erzurum’da yatırım yapmayı düşünen sanayicilerin şehre gönderecek yönetici bulmalarında yaşadığı sorunu da ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Ayrıca, Erzurum’a görevli gelmesi gereken ailelerin çocuklarının eğitimi için İstanbul gibi büyük şehirlerde kalmak istemesini de bir ölçüde engelleyecektir” diye konuştu.

SON BAŞVURU BUGÜN: Erzurum’da kurulan liseye bu yıl ilk kez 70’i burslu, 30’u ücretli olmak üzere 100 öğrenci kabul edilecek. Not ortalaması 4 ve üstü olan öğrencilerin sınava kabul edileceği okulun yıllık eğitim ücreti 11 bin YTL. İlk etapta bu öğrenciler lise hazırlık sınıfında İngilizce eğitimi görecek, ikinci sınıfta Cambridge Üniversitesi’nin uluslararası genel orta öğretim sınavlarına girecek. Bu sınavı geçemeyen öğrenciler lise 3’e geçemeyecek. Okula başvuru için bugün son gün. Erzurum’da ilki açılan Bilkent Lisesi’ne yatılı öğrenci alınmayacak. Prof. Doğramacı, “Okula kabul edilen öğrencinin anne veya babasının en azından birinin o il merkezinde yaşaması toplumsal eğitim planının bir parçası” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİN ÇOĞU BİLKENT’TEN: İyi bir eğitim için en önemli unsurun iyi yetişmiş nitelikli öğretmenler olduğunu söyleyen Prof. Doğramacı, Bilkent’in 2002 yılında bu yana öğretmen yetiştirdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Önce Erzurum’da, daha sonra Malatya, Şanlıurfa ve Van’da kurulacak eğitim kampuslerinde bu yetiştirme programlarıyla yetiştirilen öğretmenlerimiz de lisede görev aldı. Öğretmenlere Doğu’da çok iyi koşullar ve lojman imkanı sunduklarını belirten Prof. Doğramacı, “Bu illerde kurulacak her kampus küçük bir Bilkent olacak. Her kampuste eğitim bilimleri enstitüleri yer alacak. Böylece isteyen öğretmenler mastır ve doktora yapabilecekler” dedi.
 
| Ana Menu | E-Posta | Bilkent Üniversitesi Ana Sayfası |