25.02.2001 - Belde Gazetesi

Bilkent Gitar İkilisi, Ezgileriyle Tıbbi Destek Sağlayacak…

Geçtiğimiz ay çıktıkları Almanya turnesiyle Türkiye’yi bir kez daha yurtdışında başarıyla tanıtan Bilkent Gitar ikilisi, şimdide Ankara’da bir yardım konserine hazırlanıyor. Konserden elde edilecek gelir, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi’ne tıbbi cihaz sağlamada kullanılacak.

Klasik gitar konserleriyle Türkiye’de ilke imza atan Kürşad Terci ve Kağan Korad’dan oluşan Bilkent Gitar İkilisi, yurtiçinde ve dışında büyük beğeni topluyor. Geçtiğimiz ay Ordu ve Almanya’da bir dizi konser veren grup 24 Şubat’ta da Or-An Rotary Kulübü’nün Ankara’da düzenleyeceği yardım konserine katılacak Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda, saat 19:30’da gerçekleştirilecek olan konser, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Bölümüne yardım amacıyla düzenleniyor. Konserden sağlanacak gelir ile bu bölüme tıbbi cihaz desteği sağlanacak…

Gitar çalışmalarına Gökçen Taşkıran ile başladı. Timur Selçuk’tan solfej ve Armoni dersleri aldı. İ.T.Ü. Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Prof. Alirio Diaz’ın önerileri doğrultusunda, Ahmet Kanneci’nin öğrencisi oldu. Daha sonra öğrenimine Polonya’lı Gitarist Sthoohoch ile devam etti.  …Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin lisans programından 1993 yılında, yüksek lisans programından ise 1996 yılında Yüksek Onur Derecesi ile mezun olan sanatçı, şu anda aynı fakültede Sanat’ta Yeterlilik Programı’na devam etmekte ve öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Bölümü’nün lisans ve lisansüstü programlarından Polonyalı Gitarist Ireneutz Strochocki’nin öğrencisi olarak Yüksek Onur Derecesi ile mezun oldu. Hubert Kaeppel, Marco Socias, Leo Brouwer ve Costas Costsiolis ile master sınıflarına katıldı. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Sanatta Yeterlilik (doktora) Programı’na devam etmektedir.

…Bilkent Gitar İkilisi 1987 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bünyesinde, önce üçlü (trio) olarak kurulmuştur. Topluluk Güneydoğu Anadolu’da dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok yöresinde düzenlenen Klasik Gitar Konserleri dizisi ile çok büyük ilgi görmüştür. Yurtdışında önemli müzik merkezlerine, özellikle Fransa, Polonya, Romanya, KKTC, Gürcistan, Hırvatistan ve Almanya’da verdikleri konserlerle yabancı basın radyo ve televizyon kuruluşları ilgi göstermiş, çok olumlu eleştiriler almıştır.

…Yurtiçinde ve dışında çok sayıda konser veren topluluk, başta 12. ve 13. Uluslararası İstanbul Gitar Festivali, I. Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali, 1997 Yapı Kredi Konserleri Dizisi, 1996 Fransa Belfort Müzik Festivali olmak üzere önemli festivallere katılmıştır…

 
| Ana Menu | E-Posta | Bilkent Üniversitesi Ana Sayfası |