08.04.2001 - Radikal Gazetesi

Plastik Sanatın Tarihi

Plastik sanatlarla ilgilenenler için gerekli olan bilgiler artık 'Türk Plastik Sanatlar Kataloğu'nda…

Sanat Odası, temelleri 1990 yılında küçük bir dermeyle atıldı. Oda, şimdilerde göz kamaştırıyor. Çünkü 18. Yüzyıla uzanan bir derinlikte toplam 2525 sanatçının dosyası ve çalışmalarıyla ilgili pek çok materyal bir arada bulunuyor. Örneğin artık piyasada bulunmayan, yarım yüzyıl önce yayımlanmış 'Güzel Sanatlar Dergisi'nin tüm sayılarına buradan ulaşabilmeniz mümkün.

Plastik sanatlar konusunda çok zengin bir koleksiyonu bulunan Sanat Odası, kitap, broşür, davetiye, afiş, röprodiksiyon, makale, bülten, takvim, dia ve çeşitli dokümanlardan oluşuyor. Ayrıca 1990 yılından bu yana tüm günlük gazeteler ve 59 sanat dergisi taranarak arşivleniyor…

Arşivin en güzel özelliği ise katalogda yer alan materyallerin internet ortamında taranması olarak belirtilebilir. İsteyenler arşive 'library.bilkent.edu.tr/tpsa.htm' adresinden erişim sağlayabiliyor.

Sanat Odası'nın sorumlusu Şelale Korkut, çalışmalarınn devam ettiğini söylüyor. Şimdiye kadar Türkiye'deki tüm sanat galerileriyle görüştüklerini belirten Korkut, "Bu sayede bütün sergilerden haberdar oluyoruz. Arşivimizde, 30 bin 909 doküman ve 22 bin sanat kitabı bulunuyor. Amacımız plastik sanatlarla ilgilenen herkesin bu hizmetten yararlanabilmesi. Çünkü Türkiye'de sanat alanında çok önemli bir boşluğu dolduruyoruz" diyor.

Herkese açık olan arşivden istenilen dokümanlar fotokopi çekilerek elde edilebiliyor. Sadece akademisyenlerin kitap ve katalog ödünç aldığı arşiv için yakında tam metin web erişimi de olacağının müjdesini verelim.

 
| Ana Menu | E-Posta | Bilkent Üniversitesi Ana Sayfası |