Thunderbird Yazılımı için ayarlar:

Aşağıdaki ekran görüntüleri Thunderbird istemci yazılımının 3.1 sürümü için verilmiştir. Bilgisayarınızda yüklü olan Thunderbird yazılımının sürümüne bağlı olarak ekran görüntüleri aşağıda verilen görüntülerden farklı olabilir.

Ancak; bu farklar, ayarları yapmanızda çok önemli bir sorun yaratmayacaktır. Görüntüsü ve sırası farklı da olsa yapılması gereken ayarların başlıkları aynı
ya da çok benzer olacaktır.

Thunderbird ayarlarınızı, yeni sisteme göre uyarlamakta sorun yaşarsanız, sorun halloluncaya kadar e-postalarınıza http://newmail.bilkent.edu.tr adresinden erişebilir, okuyabilir ve e-posta gönderebilirsiniz. Yeni web tabanlı e-posta servisindeki değişiklikleri öğrenmek için burayı tıklayınız.

Thunderbird yazılımını başlatıp "Tools" menüsünden (bazı sürümlerde "Edit" menüsünden) "Account Settings" seçimini yapınızardından "Server Settings" seçimi ile devam ediniz...

Karşınıza gelecek ayarlarda kendi adınıza ve eposta adresinize uygun olarak aşağıdaki gösterilen değişiklikleri yapınız ve sol tarafta "Outgoing Server" tıklayınız.
Eğer mevcut ayarlarınızda "Server Type: IMAP" ve "Port: 143" ise öylece kalabilir. Aşağıdaki örnek sunucuya POP3 protokolü ile erişim için verilmiştir.
Outgoing Server (SMTP) tıklayınızHesabınızı seçip "Edit" butonunu tıklayınız...e-posta göndermek için kullanılacak olan kullanıcı kodunuz olarak e-posta adresinizin tamamını giriniz. İlk e-postanızı gönderirken şifreniz sorulacaktır. Şifre olarak e-posta okumak için kullandığınız şifreyi girmelisiniz.
 
"OK" ile ayar değişikliklerinizi bitiriniz.